Tuesday , 21 November 2017 / سه شنبه , ۳۰ آبان ۱۳۹۶
اخبار

بایگانی/آرشیو ماهانه: مرداد ۱۳۹۲

راهکارهای تربیت قرآنی در شکوفایی انسان

راهکارهای تربیت قرآنی در شکوفایی انسان نویسنده : حسین شیدائیان منبع چاپی: فصلنامه پیام . شماره ۸۱ . زمستان ۱۳۸۵ . منبع اینترنتی : پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله‌العظمی سیدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) – مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی مقدمه بخش اول این مقاله در مجله قرآنی کوثر ‌‌(شماره۲۹) به تبیین واژه‌های تزکیه، رشد، تربیت و شکوفایی ... بیشتر بخوانید »

جامعه‌سازی دینی در سیره‌ نبوی

چكیده: بر اساس آیات و فرامین الهی، پیامبرِ اعظم صلی‌الله‌علیه‌و‌آله و اعظمِ پیامبران علیهم‌السلام به عنوان آخرین فرستاده آسمانی رسالت داشت جامعه و امتی یگانه، فراگیر، معتدل و متعادل، حق‌مدار، عدالت گستر و نمونه و شاهد بر همگان و به بیان دیگر، بهترین جامعه و اُمت از آغاز خلقت تا كنون را ایجاد نماید.در این نوشتار ضمن اشاره به آموزه‌های جامعه‌ساز در آیات قرآن و روایات، هفت اصل از آن آموزه‌ها به تفصیل بررسی شده است:1. اصل اقامه عدالت توسط همه مردم در زندگی فردی و اجتماعی؛ 2. اصل وحدت، حل و فصل اختلافات و مهرورزی؛ 3. اصل تعاون و همكاری در كارهای خیر و عدم تعاون در گناه و تجاوز؛ 4. اصل احسان و نیكوكاری و انفاق و مبارزه با فقر و بسط درست كاری و صداقت در داد و ستدها؛ 5. اصل مسئولیت نظارت همگانی یا امر به معروف و نهی از منكر؛ 6. اصل مبارزه با هر گونه فساد اخلاقی، مالی، اداری و سیاسی؛ 7. اصل سامان‌دهی و بسامان نمودن امور.با توجه به این كه بر اساس وعده خداوند در قرآن كریم، جامعه بشری، به سوی بسط و گسترش روزافزون اسلام و تحقق اراده الهی مبنی بر حاكمیت مطلق ارزش‌های الهی در حال حركت است و در آینده، جامعه جهانی واحد و تكامل یافته‌ای به رهبری مهدی موعود از اهل‌بیت مطهر پیامبر صلی‌الله‌علیه‌و‌آله تشكیل خواهد شد كه در آن همه ارزش‌های امكانی انسانیت به فعلیت می‌رسد و انسان به كمال حقیقی و سعادت واقعی خود خواهد رسید، رسالت همه مذاهب اسلامی، برنامه‌ریزی و گام برداشتن در جهت تحقق اهداف جامعه‌سازی نبی مكرم اسلام صلی‌الله‌علیه‌و‌آله و بر مبنای قرآن و سیره گران‌سنگ نبوی دانسته شده است. بیشتر بخوانید »

بررسی روش های اثر گذار امر به معروف و نهی از منکر

روش های امر به معروف ونهی از منکر

یکی از اصولی ترین شرایط امر به معروف و نهی از منکر احتمال اثر گذاری آن می باشد و وجود چنین شرطی به معنای خالی کردن شانه از این وظیفه مهم شرعی نیست بلکه از وظایف بسیار مهم آمرین به معروف و ناهیان از منکر که کمتر نیز بدان توجه می نمایند این است که در هر موضوعی روشهای اثر ... بیشتر بخوانید »

کشیدن چادر از سر دختر آمر به معروف در میدان پونک

حجاب

  دختر آمر به معروف و ناهی از منکر در میدان پونک تهران، مورد حمله زن بدحجاب قرار گرفت. در این روزگاری که مردم در خواسته‌های «خود» غوطه‌ور شده‌اند و مشغولیت‌های دنیایی آنها را سرگرم کرده است، هستند کسانی که هنوز می‌خواهند فروع دین خود را حفظ کنند و برای سرنوشت نیک جامعه، دست و پا می‌زنند. خانم شمس، دختر ... بیشتر بخوانید »

آثار ترک امر به معروف و نهی از منکر از دیدگاه امام علی (ع)

امام علی (ع)

۱) «اذا لم یأمروا بالمعروف و لم ینهوا عن‌المنکر، لم یتبعوا الاخیار من اهل بیتی:[۱] هر که مردم به معروف و نهی از منکر نکنند، در آن هنگام است که از نیکان و برگزیدگان اهل‌ بیت من پیروی نمی‌شود». بزرگ‌ترین خطر و ضرری که در اثر ترک امر به معروف و نهی از منکر متوجه جامعه اسلامی می‌شود، این است ... بیشتر بخوانید »